LG 24LM520D-WU 24" HDTV (2019 Model)
- 24" Wide Viewing Angle TV
- Cozy Concept Design
- 3Wx2 Built-in Speaker
- Wall Mountable
- Remote Control
Price unavailable
Pickup currently unavailable at 80 Carter Drive
What's In The Box
- LM520D-WU 24" Class HD LED TV
- Remote Control
- Stand Assembly
- Limited 1-Year Warranty
Free Shipping
FedEx Shipping
All merchandise except for oversized items (e.g. Flat screen LED TVs over 55" and plasma TVs over 51") advertised on Beachcamera.com are usually shipped via FedEx.
United States Postal Service (USPS) Shipping
Small items such as memory cards may be shipped by the Post Office.
Oversized Merchandise Shipping
Oversized merchandise (Flat screen LED TVs over 55", plasma TVs over 51", BBQ Grills & Furniture) are shipped via a motor freight carrier that specializes in Home Delivery. Since these items are large and fragile, special handling is required, and cannot be shipped via our standard shipping options.
Non-Deliverable Addresses
We are unable to delivery to the following addresses:
- Mail box drop off locations
- Hotels and motels
- Trade Shows, Conventions, Conferences
Standard Return Policy
- Incomplete returns will receive a reduced credit, reflecting any missing peripherals.
BTC Beach Camera Returns
80 Carter Drive
Edison, NJ 08817
Televisions over 65" must be returned via one of our Home Delivery Partners. Please contact us to schedule a pickup for your large TV return.
Television Returns
Buyer's Remorse for TVs in Brand New condition:
Damages:
We're here to help!
For Common Deliveries (FedEx, UPS):
For Special Handling/Freight deliveries:
Please note damage claims will be denied for the following:
- TVs with over 60 minutes of recorded usage
- TVs that have been moved from the original delivery address
Manufacturer Defects:
Drones Returns
Exceptions
- Mattresses
- Opened or Downloadable Software
- Consumables, including batteries, paper and ink
- Opened packages of Apparel, Bedding or Linens
- Used Cookwear and BBQ Grills
- Personal Body Massagers/Shavers
- Special order items
- Refunds
Product Exchanges
Defective Items
Damage or Missing Items
Replacement
Product Details
HDMI
Triple XD Engine
Wall Mountable
To simplify the mounting process, the rear panel of the TV arrives with the necessary screw holes to accept an industry-standard VESA 75 mount (75mm x 75mm configuration). Wall-mount the LG TV quickly and securely with common VESA-compliant hardware.
Product Specifications:
Picture Quality
Size (Inch / cm): 23.6" / 60cm
Panel Type: Wide Viewing Angle
Color Gamut (CIE1931): 72 percent
Color Bit: 8bit (6bit+FRC)
Color Depth (Number of Colors): 16.7M
Pixel Pitch (mm): 0.38175x0.38175
Refresh Rate: 75Hz
Aspect Ratio: 16:9
Resolution: 1366x768
Brightness (Typ.): 180(Typ.), 130 (Min.)
Contrast Ratio (Original): 1000:1 (typ.)
Contrast Ratio (DFC): 5M:1
Response Time Typ. (GTG): 14ms
Viewing Angle (CR greater than or equal to 10): 178/178 (CR greater than or equal to 10)
Surface Treatment (Glare/Non-Glare): Non-Glare (Haze 1 percent)
Input/Output
HDMI (Ver.): Yes (1EA, HDMI1.3)
USB (Ver.): SVC Only
Jack Location: Rear/Side
Digital: ATSC
Analog: NTSC
Jack Location: Rear/Side
Speaker
Type: Internal
Audio Output: 3W x 2
Power
Type (w/ Watt): Adapter (32W)
Input: 100-240V
Normal On (Typ.): 24
Power Save/Sleep Mode (Max): 1W
DC Off (Max): 0.5W
Frequency
H-Frequency: 30kHz-83kHz
V-Frequency: 56Hz-75Hz
Control Key
Key Number (Power Key Included): 1 key (Power only)
Key Type: Tact
LED Color (On mode): Off
LED Color (Power Save Mode): Amber
LED Color (Standby): Red
Key Location Bottom (Center): OSD
Number of Language: 3 Language (English, Spanish, French)
Special Features
HDCP: Yes
Remote Control: Yes
Plug and Play: DDC2B
Caption: Yes
Flicker Safe: Yes
Divx HD Player (USB Media Player): Yes
VoiceOn (Audio Guidance): Yes
Smart Energy Saving: Yes
Motion Eye Care: Yes
Picture Mode: Vivid, Standard, APS, Cinema, Game, Expert1, Expert2
Triple XD Engine: Yes
ARC-PC: 16:9, 4:3
AVL (Auto Volume): Yes
Auto / Manual Clock: Yes
On/ Off Time: Yes
Sleep Timer: Yes
Auto Off / Auto Sleep: Yes
Dimensions/Weights
With Stand (WxHxD): 22.2" x 14.4" x 5.9"
Without Stand (WxHxD): 22.2" x 13.4" x 2.3"
Shipping Dimensions (WxHxD): 24.7" x 15.8" x 4.2"