LG 32UR500K-B 32" UltraFine 4K UHD HDR10 Monitor with Built-In Speakers
- 32" UltraFine 4K UHD display
- HDR10 with up to 90% DCI-P3 Color Gamut Expression
- Built-in speaker with MaxxAudio
- Dynamic Action Sync & Black Stabilizer
- 3-Side Virtually Borderless Display
- LG Limited 1 Year Warranty
Price unavailable
Pickup currently unavailable at 80 Carter Drive
What's In The Box
- HDMI Cable
- LG Limited 1 Year Warranty
Free Shipping
FedEx Shipping
All merchandise except for oversized items (e.g. Flat screen LED TVs over 55" and plasma TVs over 51") advertised on Beachcamera.com are usually shipped via FedEx.
United States Postal Service (USPS) Shipping
Small items such as memory cards may be shipped by the Post Office.
Oversized Merchandise Shipping
Oversized merchandise (Flat screen LED TVs over 55", plasma TVs over 51", BBQ Grills & Furniture) are shipped via a motor freight carrier that specializes in Home Delivery. Since these items are large and fragile, special handling is required, and cannot be shipped via our standard shipping options.
Non-Deliverable Addresses
We are unable to delivery to the following addresses:
- Mail box drop off locations
- Hotels and motels
- Trade Shows, Conventions, Conferences
Standard Return Policy
- Incomplete returns will receive a reduced credit, reflecting any missing peripherals.
BTC Beach Camera Returns
80 Carter Drive
Edison, NJ 08817
Televisions over 65" must be returned via one of our Home Delivery Partners. Please contact us to schedule a pickup for your large TV return.
Television Returns
Buyer's Remorse for TVs in Brand New condition:
Damages:
We're here to help!
For Common Deliveries (FedEx, UPS):
For Special Handling/Freight deliveries:
Please note damage claims will be denied for the following:
- TVs with over 60 minutes of recorded usage
- TVs that have been moved from the original delivery address
Manufacturer Defects:
Drones Returns
Exceptions
- Mattresses
- Opened or Downloadable Software
- Consumables, including batteries, paper and ink
- Opened packages of Apparel, Bedding or Linens
- Used Cookwear and BBQ Grills
- Personal Body Massagers/Shavers
- Special order items
- Refunds
Product Exchanges
Defective Items
Damage or Missing Items
Replacement
Product Details
LG 32" UltraFine 4K UHD HDR10 Monitor
Product Highlights:
32" UltraFine 4K UHD display
Dual Controller & OnScreen Control
Product Features:
Stunning Image Quality in 4K Display
Color Your World
Stereo Speaker with Waves MaxxAudio®
Easier User Interface
Dynamic Action Sync Presents Action as it Happens
Black Stabilizer Brightens Dark Scenes
Ergonomic Design with Tilt Adjustment
Product Specifications:
Picture Quality
Aspect Ratio
16:9
Brightness (Typical, Minimum)
(Typ.) 250 cd/m² (Min.) 200 cd/m²
Color Depth (Number of Colors)
1.07
Color Gamut (Typ.)
DCI-P3 90% (CIE1976)
Contrast Ratio
3000:1
Display Type
VA
Pixel Pitch (mm)
0.06053 x 0.18159
Refresh Rate
60Hz
Resolution
3840 x 2160
Response Time (GTG)
4ms (GtG at Faster)
Screen Size
31.5"
Viewing Angle
178˚(R/L), 178˚(U/D)
Special Features
Black Stabilizer®
Yes
Color Weakness Mode
Yes
Dual Controller
Dynamic Action Sync®
Flicker Safe
HDR10
OnScreen Control (OSC)
Reader Mode
Smart Energy Saving
Super Resolution+
Input/Output
DisplayPort
HDMI
Headphone Out
Stand
Display Position Adjustments
Tilt
Wall Mount Size (mm)
100 x 100 mm
Sound
MAXX Audio
Speaker
Power
DC Off (Max)
Less than 0.3W
Input
100~240V (50/60Hz)
Power Save/Sleep Mode (Max)
Less than 0.5W
Type
External Power(Adapter)
Dimensions/Weights
Shipping Dimensions (WxHxD)
37.8" x 21.1" x 6.7"
Shipping Weight
24.5 lbs
With Stand (WxHxD)
28.1" x 20.2" x 8.8"
With Stand Weight
13.7 lbs
Without Stand (WxHxD)
28.1" x 16.5" x 1.8"