Samsung UN55CU7000 55 inch Crystal UHD 4K Smart TV (2023)
- PurColor
- Crystal Processor with 4K Upscaling
- Mega Contrast
- HDR
- Object Tracking Sound Lite
Price unavailable
Pickup currently unavailable at 80 Carter Drive
What's In The Box
- CU7000 4K Ultra HD Smart LED TV (2023)
- REMOTE MODEL: TM2240A (batteries included)
- USER MANUAL / E-MANUAL
- POWER CORD
- LIMITED WARRANTY
Free Shipping
FedEx Shipping
All merchandise except for oversized items (e.g. Flat screen LED TVs over 55" and plasma TVs over 51") advertised on Beachcamera.com are usually shipped via FedEx.
United States Postal Service (USPS) Shipping
Small items such as memory cards may be shipped by the Post Office.
Oversized Merchandise Shipping
Oversized merchandise (Flat screen LED TVs over 55", plasma TVs over 51", BBQ Grills & Furniture) are shipped via a motor freight carrier that specializes in Home Delivery. Since these items are large and fragile, special handling is required, and cannot be shipped via our standard shipping options.
Non-Deliverable Addresses
We are unable to delivery to the following addresses:
- Mail box drop off locations
- Hotels and motels
- Trade Shows, Conventions, Conferences
Standard Return Policy
- Incomplete returns will receive a reduced credit, reflecting any missing peripherals.
BTC Beach Camera Returns
80 Carter Drive
Edison, NJ 08817
Televisions over 65" must be returned via one of our Home Delivery Partners. Please contact us to schedule a pickup for your large TV return.
Television Returns
Buyer's Remorse for TVs in Brand New condition:
Damages:
We're here to help!
For Common Deliveries (FedEx, UPS):
For Special Handling/Freight deliveries:
Please note damage claims will be denied for the following:
- TVs with over 60 minutes of recorded usage
- TVs that have been moved from the original delivery address
Manufacturer Defects:
Drones Returns
Exceptions
- Mattresses
- Opened or Downloadable Software
- Consumables, including batteries, paper and ink
- Opened packages of Apparel, Bedding or Linens
- Used Cookwear and BBQ Grills
- Personal Body Massagers/Shavers
- Special order items
- Refunds
Product Exchanges
Defective Items
Damage or Missing Items
Replacement
Product Details
CU7000 Crystal UHD 4K Smart TV (2023)
Glad we caught your eye
Catch a rainbow of color
PurColor
When good enough isn’t
Crystal Processor with 4K UHD Upscaling
Smooth moves
Motion Xcelerator
Look deep into our eyes
Mega Contrast HDR
Sounds like a good time
Object Tracking Sound Lite
Redefining the dynamic duo
Q-Symphony
Search Party
Samsung Smart TV Hub
Game all day
Samsung Gaming Hub
Where gaming comes together. Stream your favorite games right from your TV. No console required.
_____
TECH SPECS:
Product
Type
LED
Series
Series
7
Design
Design
Slim Look
Color
TITAN GRAY
Stand Type
SLIM FEET
Bezel Type
3 Bezel-less
Slim Type
Slim look
Stand Color
TITAN GRAY
Front Color
Video
Screen Size
55
Resolution
3,840 x 2,160
Color
HDR (High-Dynamic Range)
HDR
Picture Processor
Crystal Processor 4K
Film Mode
Yes
HLG (Hybrid Log Gamma)
Yes
Contrast
Mega Contrast
Contrast Enhancer
HDR10+
Support
Picture Engine
Crystal Processor 4K
Motion Technology
Motion Xcelerator
Refresh Rate
60Hz
One Billion Color
Picture Clarity
Filmmaker Mode
Brightness/Color Detection
Brigtness Detection
Audio
Dolby
MS12 2ch
Sound Output (RMS)
Speaker Type
2CH
Multiroom Link
Sound
OTS Lite
Q-Symphony
Bluetooth Headset Support
Bluetooth Audio
Dual Audio support (Bluetooth)
Dolby Decoder
MS12 2ch
Object Tracking Sound
OTS Lite
Adaptive Sound
Adaptive Sound
Buds Auto switch
Features
Eco Sensor
SmartThings
Accessibility - Voice Guide
Accessibility - Learn TV Remote / Learn Menu Screen
US English, Mexico Spanish, Canada French
Caption (Subtitle)
Embedded POP
EPG
IP Control
OSD Language
English, Spanish, French
V-Chip
MBR Support
ConnectShare™
Inputs & Outputs
HDMI Connections
3
USB
1
Ethernet (LAN)
1
Terrestrial / RF input
1/1(Common Use for Terrestrial)/0
Digital Audio Out (Optical)
Dimensions
Product Size (W x H x D) Without Stand
48.4 "x 27.8" x 2.4"
Product Size (W x H x D) With Stand
48.4" x 30.8" x 9.9"
Stand Size (WxHxD)
3" x 7.6" x 9.9"
Distance b/w Stand Legs
40.6"
Shipping Size (W x H x D)
54.6" x 33.2" x 6.2"