Sony KD65X750H 65" X750H 4K Ultra HD LED Smart TV (2020 Model) - Refurbished
- 4K HDR
- 4K X-Reality Pro
- TRILUMINOS Display
- Clear Audio+
- AndroidTV
/
Pickup available at 80 Carter Drive
Usually ready in 24 hours
What's In The Box
- KD65X750H 65" X750H 4K Ultra HD LED Smart TV (2020 Model)
- Table top stand
- AC power cord
- Voice remote control
- Batteries
- Includes 90 Day Refurbished Warranty
- Quick setup guide
- Operating instructions
- Includes SONY Authorized USA Dealer Warranty
Free Shipping
FedEx Shipping
All merchandise except for oversized items (e.g. Flat screen LED TVs over 55" and plasma TVs over 51") advertised on Beachcamera.com are usually shipped via FedEx.
United States Postal Service (USPS) Shipping
Small items such as memory cards may be shipped by the Post Office.
Oversized Merchandise Shipping
Oversized merchandise (Flat screen LED TVs over 55", plasma TVs over 51", BBQ Grills & Furniture) are shipped via a motor freight carrier that specializes in Home Delivery. Since these items are large and fragile, special handling is required, and cannot be shipped via our standard shipping options.
Non-Deliverable Addresses
We are unable to delivery to the following addresses:
- Mail box drop off locations
- Hotels and motels
- Trade Shows, Conventions, Conferences
Standard Return Policy
- Incomplete returns will receive a reduced credit, reflecting any missing peripherals.
BTC Beach Camera Returns
80 Carter Drive
Edison, NJ 08817
Televisions over 65" must be returned via one of our Home Delivery Partners. Please contact us to schedule a pickup for your large TV return.
Television Returns
Buyer's Remorse for TVs in Brand New condition:
Damages:
We're here to help!
For Common Deliveries (FedEx, UPS):
For Special Handling/Freight deliveries:
Please note damage claims will be denied for the following:
- TVs with over 60 minutes of recorded usage
- TVs that have been moved from the original delivery address
Manufacturer Defects:
Drones Returns
Exceptions
- Mattresses
- Opened or Downloadable Software
- Consumables, including batteries, paper and ink
- Opened packages of Apparel, Bedding or Linens
- Used Cookwear and BBQ Grills
- Personal Body Massagers/Shavers
- Special order items
- Refunds
Product Exchanges
Defective Items
Damage or Missing Items
Replacement
Product Details
X750H
Enter the world of Android TV with beautiful pictures and clear sound
TOP FEATURES:
Beautiful colors and contrast, fine details
A faster way to the entertainment you love
Super resolution, whatever youâre watching
Reproduces a wider, more precise range of colors
Boost sound with clear, punchy bass
A Bass Reflex speaker delivers impressive low-end sound that's ideal for movies, sport and music.
Giving bass a boost
Refined design matches your space
Beautifully designed
Easy access, easy living
All your favorite content and services in seconds
Say what you want to watch
Over 5,000 apps, more than any other smart TV
No more waiting
Get started with just one button
Sony TVs have a dedicated Netflix button, so you can start streaming with just one click.
Easily connect to your favorite compatible devices
A remote thatâs easy to use
Easy control with smart remote
_______________________________
TECH SPECS:
TV System
Tuner Channel Coverage (Analog): VHF: 2-13/UHF: 14-69/CATV: 1-135
TV System (Digital Terrestrial): ATSC
Tuner Channel Coverage (Digital Terrestrial): VHF: 2-13/UHF: 14-69
TV System (Digital Cable): Clear QAM
Tuner Channel Coverage (Digital Cable): CATV: 1-135
Number of Tuners (Terrestrial/Cable): 1(Digital/Analog)
TV System (Analog): M
Color System: NTSC
Operating System: Android 9.0 Pie
On-board Storage (GB): 16GB
Display Features
Backlight dimming type: Frame Dimming
TRILUMINOS Display: Yes
Display type: LCD
Display Specs
Backlight type: Direct LED
Display resolution (H x V, pixels): 3840x2160
Screen Size (inch, measured diagonally): 55"(54.6")
Viewing Angle (Right/Left): 178(89/89) degree
Viewing Angle (Up/Down): 178(89/89) degree
Display Resolution: QFHD
Aspect Ratio: 16:09
Video Features
Picture modes: Vivid,Standard,Cinema,Game,Graphic,Photo,Custom
Auto Wide: Yes
Wide Mode: Auto/Wide zoom/Normal/Full/Full Pixel/Zoom/14:9 Full pixel
4:3 Default: Yes
Video Processing: 4K X-Reality PRO
Motion enhancer: Motionflow XR 240 (Native 60Hz)
Blinking Type: Frame Blinking
24p True Cinema: Yes
Live Colour Technology: Yes
PhotoTV HD / BRAVIA ç
§çç§ for China: Yes
CineMotion/Film Mode/Cinema Drive: Yes
4K Processor: 4K Processor X1
HDR (High Dynamic Range) compatiblity: Yes(HDR10, HLG)
Panel Refresh Rate (Native Hertz): 60Hz
Dynamic Contrast Enhancer: Yes
Audio Specs
Channel: 2ch
Speaker Position: Down Firing
Bass/Treble/Balance: Balance
Speaker Type: Bass Reflex Speaker
Audio Power Output: 10W + 10W
Speaker Configuration: Full Range (Bass Reflex) (35 x 90mm) x 2
Digital audio out (Optical) format: Two channel linear PCM: 48kHz 16bits, Dolby Audio, DTS
Audio Features
Clear Phase: Yes
DTS audio format support: DTS HD
S-Master: S-Master Digital Amplifier
Dolby audio format support: Dolby Audio
HDMI Audio Return Channel(ARC): Yes (ARC)
Auto Mute (on no signal): Yes(Audio only)
HDMI input Audio format: Two channel linear PCM: 32/44.1/48kHz 16/20/24bits, Dolby Audio, DTS HD
ARC output format: Two channel linear PCM: 48kHz 16bits, Dolby Audio, DTS
Network Features
Wi-Fi Certified: Yes
Wi-Fi Standard: a/b/g/n/ac
Wi-Fi Frequency: 2.4GHz/5GHz